Prosimy o zapoznanie się z Deklaracją dostępności witryny wydawanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy KONICZYNKA w Bełchatowie.

To jest oficjalna Deklaracja dostępności strony Środowiskowego Domu Samopomocy KONICZYNKA
w Bełchatowie.

Data ustalenia tekstu Deklaracji dostępności: 30 stycznia 2021 roku
Data aktualizacji deklaracji: 08 kwietnia 2024 roku

Chcemy, aby każdy, kto odwiedza naszą stronę, czuł się serdecznie przyjęty i w pełni usatysfakcjonowany.


Zgodność ze standardami. Co w tym celu robimy?
Aby zapewnić użyteczność i dostępność dla jak najszerszej grupy odwiedzających, stosujemy się do wytycznych Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0, które wyjaśniają, co robić, aby treści internetowe były dostępne dla wszystkich ludzi. (zobacz autoryzowane tłumaczenie WCAG 2.0 na język polski.)

Wytyczne definiują trzy poziomy dostępności (A, AA oraz AAA). Jako cel dla strony Środowiskowego Domu Samopomocy KONICZYNKA w Bełchatowie postawiliśmy sobie osiągnięcie kryteriów sukcesu na poziomie AA oraz wprowadzenie udogodnień realizujących niektóre standardy dostępności na poziomie AAA.


Jak realizujemy Wytyczne dla dostępności?
Twórcy, redaktorzy i autorzy naszego serwisu dokładają wszelkich starań, aby wszystkie strony spełniały wszystkie wymagania WCAG 2.0 na poziomie AA.


Kompatybilność
Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych, takie jak np. Window-Eyes, JAWS czy NVDA. Pełna obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy samej klawiatury, jak
i myszki.


Wygląd
Układ graficzny serwisu jest w całości opisany przez arkusze stylów kaskadowych (CSS). Ale nawet jeżeli Twoja przeglądarka lub urządzenie, którym odczytujesz strony internetowe, nie wspiera CSS w ogóle, cała zawartość każdej strony jest nadal łatwa do odczytania.

Na stronach serwisu używane są tylko względne rozmiary czcionek kompatybilnych z ustawieniami opcji „rozmiar tekstu” w przeglądarkach graficznych.


Odnośniki
Teksty odnośników są dobrane w taki sposób, aby w miarę możliwości były zrozumiałe nawet poza kontekstem zdania, w którym występują. Wiele łączy zawiera atrybut title opisujący dany odnośnik bardziej szczegółowo, chyba że tekst łącza sam w sobie już dokładnie opisuje dokument docelowy (tak jak np. tytuł artykułu).


Obrazki
Wszystkie obrazki i grafiki prezentacyjne zawierają opisy alternatywne. Obrazki czysto dekoracyjne zawierają pusty atrybut alt. Złożone grafiki są opisywane w treści strony tak, aby ich znaczenie było jasne również dla osób, które nie mogą zobaczyć obrazów.


Udogodnienia
Serwis jest wyposażony w udogodnienia ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:

 • przełącznik zmiany rozmiaru czcionki,
 • przełączniki zmiany kontrastu,
 • przełącznik zmiany układu strony,
 • przełącznik zmiany na „tryb nocny”.


Zauważone problemy
Mimo naszych wysiłków, aby jak najlepiej spełnić wszystkie wymagania na poziomie AA, może się zdarzyć, że na niektórych stronach pojawią się różne usterki.

W szczególności mogą one dotyczyć:

 • wytycznej 2.4.6 Nagłówki i etykiety

Nagłówki muszą być prawidłowo zagnieżdżone. Nasza witryna obsługiwana jest przez system zarządzania treścią, który automatycznie generuje niekiedy niepoprawnie zagnieżdżone nagłówki. Staramy się na bieżąco kontrolować takie sytuacje, ale bardzo możliwe, że nie wychwyciliśmy wszystkich przypadków.

 • wytycznej 1.1.1. Informacja nietekstowa (poziom A)

Niepotrzebnie powtórzona treść odnośnika w opisie alternatywnym ikony. Podobnie jak w poprzednim przypadku, źródłem usterki jest automatycznie generowany opis alternatywny. Systematycznie poprawiamy kod stosowanego oprogramowania, aby wyeliminować wszystkie takie sytuacje.

 • załączonych dokumentów

Nie wszystkie starsze dokumenty zostały przygotowane zgodnie z wymogami dostępności. Systematycznie będziemy je poprawiać, zastępując niedostępne wersje dostępnymi. Nowe dokumenty przygotowywane są w oparciu o dostępne materiały źródłowe.


Korzystanie z klawiatury i skrótów klawiaturowych
Na wszystkich stronach można się posłużyć klawiszem TAB, aby wywołać menu umożliwiające pominięcie niektórych elementów strony i przeskoczenie do wybranego obszaru (treści głównej, menu, treści pobocznych - dodatkowych). Klawisz TAB umożliwia przemieszczanie się po wszystkich aktywnych elementach strony, a kombinacja klawiszy Shift=TAB przemieszczanie się w odwrotnym kierunku. Po menu można się poruszać dodatkowo klawiszami strzałek w lewo i w prawo oraz w dół i w górę.

Świadomie zrezygnowaliśmy z możliwości szerszego zastosowania skrótów klawiaturowych, aby uniknąć konfliktów z technologiami asystującymi (np. czytnikami ekranów), systemem lub aplikacjami użytkowników.


Przekaż nam swoje uwagi i oczekiwania
Jeśli korzystanie z naszego serwisu sprawia Ci radość albo jeśli zdarzył Ci się jakiś problem z dostępnością stron, poinformuj nas o tym. Możesz skorzystać z dwóch sposobów kontaktu:

 • wyślij e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Środowiskowy Dom Samopomocy „KONICZYNKA” ul. Św. Barbary 5, 97-400 Bełchatów,
  44 635-04-81

Dostępność architektoniczna w budynku  Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Św. Barbary 5 w Bełchatowie:

 • w budynku zlokalizowane są pomieszczenia: pomieszczenia administracyjne, sale terapeutyczne,
 • do budynku prowadzą 2 wejścia: wejście główne - od strony północnej budynku, oraz wejście od strony jadłodajni - od strony północnej budynku,
 • budynek jest parterowy,
 • w sąsiedztwie budynku znajduje się parking (ogólnodostępny),
 • na terenie obiektu znajduje się parking wewnętrzny dla samochodu służbowego, dostawców oraz pracowników ŚDS „KONICZYNKA”,
 • podjazd dla wózków zlokalizowany jest przy wejściu głównym od północnej strony budynku,
 • wejścia nie są zabezpieczone bramkami,
 • dla osób na wózkach dostępne są korytarze oraz sale terapeutyczne na parterze,
 • toalety dla osób niepełnosprawnych znajdują się wewnątrz budynku,
 • do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Informacje dodatkowe:
Przy załatwianiu spraw w Środowiskowym Domu Samopomocy „KONICZYNKA” w Bełchatowie nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza migowego.

W kontaktach z Środowiskowym Domu Samopomocy „KONICZYNKA” w Bełchatowie osoby uprawnione mają prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej. Należy przez nią rozumieć osobę, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia się i udzielenia jej pomocy
w załatwieniu spraw w tutejszym ośrodku. Prawo, o którym mowa wyżej, może być ograniczone wyłącznie na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych.